Odkurzacze to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają nam sprzątanie. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, zwłaszcza na budowie czy w remontowanym mieszkaniu, gdzie korzystanie z tradycyjnej zmiotki jedynie wzbijałoby kurz do góry. Najbardziej kłopotliwe jest pozbycie się pyłu z gładziowanych ścian. Stanowi on nie tylko problem natury estetycznej, ale jest także szkodliwy dla zdrowia. Zwykły sprzęt nie poradzi sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami, dlatego konieczny jest wybór odpowiednio mocnego i specjalnie dostosowanego do trudnych warunków urządzenia. Czym zatem kierować się wybierając odkurzacz przemysłowy do pyłu pochodzącego z gładziowanych ścian?

Odkurzacz przemysłowy IVB3 do pyłów niebezpiecznych dla zdrowia

Klasy odkurzaczy przemysłowych – jak wybrać odpowiednią klasę do odsysania pyłu gładziowego?

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę poszukując idealnego odkurzacza warsztatowego to jego klasa skuteczności. Tradycyjne domowe odkurzacze są określane w zależności od rodzaju odkurzanych powierzchni, mają więc klasę skuteczności odkurzania dywanów i podłóg. Inaczej jest z odkurzaczami przemysłowymi. Dzieli się je na 3 grupy, różniące się między sobą stopniem filtracji pyłów. Są to:

  • klasa L – (niska) nadaje się do zanieczyszczeń w branży stolarskiej i niewielkich prac remontowo-budowlanych,
  • klasa M – (średnia) radzi sobie z pyłami mineralnymi, które wydobywają się z materiałów budowlanych podczas ich obróbki, czyli na przykład betonu, kamienia, gipsu, tynku, drewna i tak dalej,
  • klasa H – (wysoka) to modele do zadań specjalnych, które nadają się do odsysania zanieczyszczeń toksycznych i chorobotwórczych.

W związku z tym podziałem, najlepszy do gładziowanych ścian będzie odkurzacz warsztatowy klasy M, który doskonale poradzi sobie z gipsowym pyłem. Jeżeli potrzebujemy urządzenia jedynie do tego typu zanieczyszczeń, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt wyższej klasy.